21
lis

Kawałek Polski w Chinach: pierwszy koncert Grzegorza Niemczuka

Entuzjastycznie przyjętym koncertem na Xiamen University Grzegorz Niemczuk rozpoczął festiwalowe tournée po Państwie Środka. – Sala była wypełniona do ostatniego miejsca a publiczność reagowała bardzo entuzjastycznie – prawie jak na koncercie rockowym: okrzyki, brawa… Dali się porwać muzyce. Po pierwszym bisie słuchacze chcieli kolejnych. Bardzo uskrzydlił mnie ten koncert – mówi Grzegorz Niemczuk.

Polski pianista wykonał głównie utwory Chopina, jak również kompozycje Paderewskiego i Kilara. W drugiej części wieczoru przybliżył zgromadzonym widzom sylwetki naszych kompozytorów oraz opowiadał o szczególnej rocznicy – 100-leciu niepodległości – którą świętujemy w tym roku. Nasz muzyk kilka utworów wykonał wspólnie z wicedziekanem uczelni – Chenem Shuhua, który po zakończeniu występu stwierdził, że wszyscy na sali poczuli, jakby przyjechał do nich kawałek Polski.

Tego samego dnia pianista poprowadził również warsztaty mistrzowskie w Central Conservatory of Music Gulangyu Piano School na znajdującej się niedaleko Xiamenu malowniczej wyspie Gulangyu.