16
listopad

O Chinach i Festiwalu w Radiu Dla Ciebie

W piątek 16 listopada w „Markowym Programie” w Radiu Dla Ciebie, prowadzonym przez Marka Wiernika, gościli Wojtek Konikiewicz – muzyk, lider Circles of Art Ochrestra oraz Wojciech Majewski – prezes Fundacji Kręgi Sztuki i dyrektor naszego Festiwalu.

Panowie opowiadali o idei i programie tegorocznego Festiwalu, który niezmiennie ma na celu promowanie polskiej kultury w Chinach – a, jak stwierdzono w czasie audycji, Polska ma trochę do odrobienia w Państwie Środka w zakresie rozpoznawalności. Oczywistym tematem była też specyfika Chin i fascynujące, olbrzymie dziedzictwo kulturalne tego kraju.

W kontekście ciepło przyjętych chińskich koncertów jazzbandu Circles of Art Orchestra, panowie zastanawiali się, czy Chińczycy po prostu kochają jazz, czy też entuzjastyczne reakcje publiczności są efektem ogromnej otwartości mieszkańców Państwa Środka na różne rodzaje muzyki. Pytanie o tyle istotne, że jazz nie był dotychczas znacząco obecny w chińskiej kulturze.

Podczas audycji odtworzono również dwa utwory zarejestrowane podczas koncertu Circles of Art Orchestra w klubie Yue Space w Pekinie – kompozycję Wojtka Konikiewicza „Rój” i chiński temat tradycyjny „Kwiat jaśminu”.

Cała audycja do wysłuchania tutaj.