25
sty

Owacje dla Grzegorza Niemczuka i Anny Krysztofiak w Gdańsku

Bisami i owacjami na stojąco zakończył się 25 stycznia koncert Grzegorza Niemczuka w Europejskim Centrum Solidarności w Gdańsku. Wydarzenie było częścią finału 3. edycji Festiwalu Polskie Kręgi Sztuki.
Grzegorz Niemczuk należy do najbardziej aktywnych polskich pianistów klasycznych młodego pokolenia. Artysta zdecydowanie częściej koncertuje zagranicą niż w Polsce, dlatego była to wyjątkowa okazja, by na żywo przekonać się o jego talencie. W repertuarze gdańskiego recitalu znalazły się utwory Fryderyka Chopina, Wojciecha Kilara, Ignacego Paderewskiego oraz chińskiego kompozytora Wanga Jianzgonga.
Grzegorz Niemczuk wystąpił w Gdańsku w bardzo szczególnym i bolesnym dla tego miasta momencie, co bezpośrednio przełożyło się na program koncertu. Muzyk zdecydował się po raz pierwszy w karierze wykonać publicznie Sonatę b-moll (z Marszem Żałobnym) Fryderyka Chopina. Wcześniej zabrzmiała muzyka chińska – dwie przepiękne transkrypcje utworów ludowych autorstwa Wang Jianzhonga. Druga część koncertu miała bardziej patriotyczny charakter. Publiczność usłyszała m.in. mazurki oraz polonezy Chopina, Polonez z filmu „Pan Tadeusz” Wojciecha Kilara w transkrypcji Grzegorza Niemczuka na fortepian oraz Menuet G-dur Ignacego Jana Paderewskiego.
Oddzielną część wieczoru stanowił niezwykły występ gościa specjalnego – Anny Krysztofiak. Wokalistka i multiinstrumentalistka zaprezentowała licznie zgromadzonej widowni tradycyjną muzykę chińską.
Zdjęcia z koncertu.