22
paź

Polski plakat filmowy według Sebastiana Kubicy


Informacje o wystawie

Data: od 25 października 2018
Miejsce: China Film Archive, Pekin
Kurator: Wojciech Majewski

Plakat filmowy przestał być tylko dodatkiem promocyjnym do filmu, który reklamuje. Dziś jest to odrębne medium, poprzez które artysta wyraża swój styl, a także prezentuje celną skrótowość przekazu.

Dr hab. Sebastian Kubica to artysta i naukowiec, czujący się świetnie zarówno w grafice, jak i w rysunku oraz ilustracji. Pod jego kierunkiem działa autorska pracownia plakatu i ilustracji, jest autorem kilkudziesięciu wystaw indywidualnych i uczestnikiem kilkuset prezentacji zbiorowych oraz jurorem konkursów artystycznych w Polsce i zagranicą. Prowadzi wykłady i warsztaty dla studentów z projektowania graficznego na uniwersytetach w Polsce i na całym świecie. Od 2015 roku jest członkiem AGI (Alliance Graphique Internationale).
Prace prezentowane na tegorocznej festiwalowej wystawie to plakaty do kilkudziesięciu filmów polskich i obrazów kinematografii światowej. Ekspozycja jest wyjątkową szansą spojrzenia na nawet znane już dzieła filmowe oczami artysty, który w swoich pracach z dużą wrażliwością i poczuciem humoru przedstawia w lapidarny sposób to, co w filmie najbardziej istotne. Kubica to jeden z najciekawszych polskich plakacistów. W swoich pracach nie boi się korzystać z surrealistycznej symboliki, a także z fizycznej fakturowości i minimalizmu. Wszystkie te charakterystyczne cechy jego stylu odbiorcy bez trudu odnajdą na plakatach prezentowanych na naszej wystawie.

Więcej prac Sebastiana Kubicy.