7
sty

Słynna chińska Opera Yue w Polsce

Z okazji obchodów rozpoczęcia chińskiego Roku Świni w połowie stycznia w Teatrze Polskim w Warszawie odbędzie się widowiskowy spektakl Opery Yue. Artyści z prowincji Zhejiang zaprezentują poruszające widowisko „Pawilon Peonii”. Organizatorem wydarzenia jest Chińsko-Polska Fundacja Komunikacji i Rozwoju CPFCD a partnerem Fundacja Kręgi Sztuki.

Opera Yue to jedna z najpopularniejszych chińskich form operowych. Jej początki sięgają roku 1906, a kolebką jest miasto Shaoxing położone w prowincji Zhejiang. W Polsce obejrzymy przedstawienie w wykonaniu zespołu Zhejiang Yue Opera. Grupa powstała w 1952 roku w Hangzhou i jest jednym z najbardziej znanych zespołów opery Yue.

„Pawilon Peonii” to legendarna opowieść z czasów dynastii Ming. Przedstawia historię miłości Du Liniang, córki wyższego urzędnika i uczonego Liu Mengmei. Du z powodu swojego wielkiego uczucia i tęsknoty za ukochanym zachorowała i zmarła. Po śmierci zjednoczyła się z wybrankiem swojego serca a ich uczucie odrodziło się.

Przedstawienie zostanie zaprezentowane w Polsce tylko trzy razy: w Warszawie, w Kielcach i Krakowie. To niepowtarzalna okazja, by zobaczyć ten barwny i wyjątkowy spektakl chińskiej opery w naszym kraju.

Harmonogram występów:

16 stycznia 2019 – Warszawa, Teatr Polski

20 stycznia 2019 – Kielce, Kielecki Teatr Tańca

21 stycznia 2019 –  Kraków, Auditorium Maximum UJ

Patronat medialny: wp.pl, Going, Kulturalne Media, Chiny To Lubię, iTVP.

Więcej o zespole Zhejiang Yue Opera