16
paź

Twój Vincent


Informacje o filmie

Reżyseria: Dorota Kobiela, Hugh Welchman
Kraj/Rok: Polska, Wielka Brytania 2017
Czas trwania: 95’

Historia Vincenta van Gogha została opowiedziana przez pryzmat ludzi z jego najbliższego otoczenia, przez co „Twój Vincent” strukturą narracyjną odwołuje się do takich klasyków, jak „Rashomon” czy „Obywatel Kane”. Polsko-brytyjska koprodukcja zachwyca jednak przede wszystkim stroną wizualną. Nominowany do Oscara, nagrodzony w 2017 roku Europejską Nagrodą Filmową w kategorii najlepszej animacji „Twój Vincent” jest bowiem pierwszym pełnometrażowym filmem zrealizowanym techniką animacji malarskiej. Skalę przedsięwzięcia najlepiej oddają liczby – po etapie zdjęć z udziałem aktorów, grupa 125 malarzy, klatka po klatce, ręcznie odmalowywała każdy z kadrów, tworząc łącznie ponad 65 tysięcy malunków. Dzięki temu obrazy Van Gogha mogły ożyć. Wyzwaniem dla twórców było m.in. dostosowanie różnej wielkości postaci z porterów holenderskiego malarza do jednego kinowego formatu. Genialne kopie obrazów mistrza, dopasowane do innego medium – filmu, uzmysławiają także ponadczasowość kompozycji pędzla Van Gogha.

O twórcach:

Dorota Kobiela – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, asystowała przy realizacji animacji oraz tworzyła własne projekty. Film „Mały listonosz” (2011) był pierwszą animacją malarską wykonaną w technice 3D, nagrodzony na festiwalach techniki 3D w Los Angeles, Liège i Barcelonie. „Twój Vincent” jest jej pełnometrażowym debiutem.
Hugh Welchman – brytyjski producent filmowy, razem z Suzie Templeton w 2008 roku otrzymał Oscara za krótkometrażową animację „Piotruś i Wilk” realizowaną w brytyjsko-polskiej koprodukcji. Założyciel i dyrektor kreatywny studia BreakThruFilms. W 2012 roku wyprodukowany przez niego krótkometrażowy animowany „Zaczarowany fortepian” znalazł się na oscarowej krótkiej liście 10 tytułów walczących o nominację. Współautor „Twojego Vincenta”.

Najważniejsze filmy:

  • 2006 „Piotruś i wilk”
  • 2012 „Zaczarowany fortepian”
  • 2017 „Twój Vincent”

Opracował Mikołaj Góralik