16
paź

POLSKIE ANIMACJE


Informacja

Zestaw polskich animacji, łączny czas projekcji: 71’
Labirynt; Jan Lenica; 1962; 15’
Podróż; Daniel Szczechura; 1970; 6’
Tango; Zbigniew Rybczyński; 1981; 8’
Łagodna; Piotr Dumała; 1985; 11’
Sztuka spadania; Tomasz Bagiński; 2004; 6’
Świteź; Kamil Polak; 2010; 21’
Łaźnia; Tomek Ducki; 2013; 4’

Siedem znakomitych filmów animowanych z lat 1960-2013: Labirynt (reż.: Jan Lenica), Podróż (reż.: Daniel Szczechura), Tango (reż.: Zbigniew Rybczyński), Łagodna (reż.: Piotr Dumała), Sztuka spadania (reż.: Tomasz Bagiński), Świteź (reż.: Kamil Polak), Łaźnia (reż.: Tomek Ducki). Łączny czas projekcji: 71 minut.

Opracował Mikołaj Góralik

 

Labirynt


Informacje o filmie

Reżyseria: Jan Lenica
Polska 1962
Czas trwania: 15’

Zrealizowana w Studio Miniatur Filmowych w Warszawie surrealistyczna animacja wycinankowa inspirowana mitem o Ikarze i Dedalu. Film opowiada historię mężczyzny, który błądzi po tajemniczym mieście, niczym w tytułowym labiryncie, bezskutecznie próbując się wydostać. Przesiąknięty symboliką obraz zaliczany jest do nurtu refleksyjno-filozoficznego w polskiej animacji.

O reżyserze:

Jan Lenica (1928-2001) – artysta plastyk, autor plakatów, krytyk sztuki i reżyser filmów animowanych. Jego ojcem był malarz Alfred Lenica. Od lat 50. XX w. należał do czołówki polskich plakacistów, jako pierwszy użył określenia Polska Szkoła Plakatu, autor około 200 plakatów teatralnych i filmowych. W filmie zadebiutował w 1957 roku animacją „Był sobie raz…” zrealizowaną razem z Walerianem Borowczykiem. Wspólnie przyczynili się do rozkwitu polskiej animacji, która zyskała rangę respektowanej sztuki.

 

Podróż


Informacje o filmie

Reżyseria: Daniel Szczechura
Polska 1970
Czas trwania: 6’

Zrealizowana techniką filmu kombinowanego animacja ukazuje monotonię podróży. W oknie pociągu, na tle zmieniającego się krajobrazu, widnieje nieruchoma sylwetka mężczyzny.

O reżyserze:

Daniel Szczechura (ur. 1930) – scenarzysta i reżyser filmów rysunkowych, wycinankowych oraz dokumentalnych, profesor sztuk plastycznych. Ukończył historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim i Wydział Operatorski Łódzkiej Szkoły Filmowej. Od 1961 roku związany ze studiem Se-Ma-For w Łodzi. W latach 1982-83 pełnił funkcję wiceprezesa Association Internationale du Film d’Animation (ASIFA). Laureat wielu wyróżnień, m.in. nagród za całokształt twórczości w Linzu (1975), Genui (1984), Zagrzebiu (1990) i nagrody Gemma Włoskiego Stowarzyszenia Filmu Animowanego (1990).

 

Tango


Informacje o filmie

Reżyseria: Zbigniew Rybczyński
Polska 1981
Czas trwania: 8’

Akcja filmu ogranicza się do jednego pomieszczenia. Poszczególne postaci w jednostajnym rytmie powtarzają wciąż te same czynności. Matka przewija niemowlę, przez okno wchodzi chłopiec, któremu do pokoju wpadła piłka, mężczyzna próbuje wymienić żarówkę. Postaci stopniowo przybywa, lecz w obliczonym z matematyczną precyzją filmie nie wchodzą sobie w drogę. W kulminacyjnym momencie na ekranie pojawia się jednocześnie 26 osób. Niczym w tańcu, wykonują swoje czynności na niewielkiej przestrzeni, typowej dla budownictwa PRL, gdzie ludzie zamieszkujący z całymi rodzinami na kilkunastu metrach kwadratowych zmuszeni byli do podobnych akrobacji. „Tango” w 1983 roku jako pierwszy polski film w historii zostało nagrodzone Oscarem.

O reżyserze:

Zbigniew Rybczyński (ur. 1949) – reżyser, artysta multimedialny, pedagog. Ukończył Wydział Operatorski Łódzkiej Szkoły Filmowej. Pracował jako animator w Studiu Se-Ma-For w Łodzi, członek awangardowej grupy artystów Warsztat Formy Filmowej. Jako operator filmowy współpracował m.in. z Andrzejem Barańskim i Grzegorzem Królikiewiczem. W 1983 roku otrzymał Oscara za animację „Tango”. Osiadł w Stanach Zjednoczonych gdzie założył firmę ZBIG Vision. Jeden z pionierów technologii HD.

 

Łagodna


Informacje o filmie

Reżyseria: Piotr Dumała
Polska 1985
Czas trwania: 11’

Adaptacja opowiadania Fiodora Dostojewskiego zaliczana do pereł polskiej animacji. W ciągu zaledwie 11 minut autorowi udało się nakreślić skomplikowaną relację dwojga ludzi i oddać ducha oryginału. U Dostojewskiego bohater, czuwający przy zwłokach żony, w monologu wewnętrznym odtwarza historię ich małżeństwa. Dumała przełożył tę historię na język obrazów. W niezwykle plastycznej animacji jedne kształty przechodzą płynnie w kolejne, co było możliwe dzięki zastosowaniu pracochłonnej techniki animacji gipsowej.

O reżyserze:

Piotr Dumała (ur. 1956) – studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w pracowni filmu animowanego Daniela Szczechury, następnie pracował jako jego asystent. Zadebiutował w 1981 roku filmem „Lykantropia”, w 1983 roku odniósł pierwszy międzynarodowy sukces animacją „Czarny kapturek”. Wypracował własną gipsową technikę animacji – obrazy malowane są na ciemnych płytach z gipsu, następnie wielokrotnie przemalowywane i ścierane. Jest także reżyserem filmów aktorskich, m.in. „Las” i „Ederly”.

 

Sztuka spadania


Informacje o filmie

Reżyseria: Tomasz Bagiński
Polska 2004
Czas trwania: 6’

Film łączy technikę trójwymiarowej animacji komputerowej ze starą szkołą malowania ręcznego. Zrealizowany z dbałością o najmniejszy szczegół – nad projektem pracowało wielu specjalistów ze studia Platige Image pod okiem Tomasza Bagińskiego. Reżyser zaprosił też do współpracy grafika i animatora Grzegorza Jonkaytysa („Mantis”). Akcja rozgrywa się w bazie wojskowej, a podszyta czarnym humorem historia jest zarazem hołdem dla techniki animacji poklatkowej i wynalazku kinematografu. W 2006 roku „Sztuka spadania” otrzymała nagrodę BAFTA dla najlepszego animowanego krótkiego metrażu.

O reżyserze:

Tomasz Bagiński (ur. 1976) – studiował architekturę, którą porzucił dla realizacji filmów. Jego fascynacja architekturą jest jednak widoczna w debiucie – realizowanej samodzielnie przez twórcę przez trzy lata „Katedrze” (2002), za którą Bagiński otrzymał nominację do Oscara. Dyrektor kreatywny w specjalizującej się w tworzeniu grafiki komputerowej i efektach specjalnych firmie Platige Image. Autor animowanych przerywników filmowych do serii gier „Wiedźmin”, obecnie przygotowuje się do reżyserii serialowej wersji „Wiedźmina” produkowanej przez Netflix.

 

Świteź


Informacje o filmie

Reżyseria: Kamil Polak
Polska 2010
Czas trwania: 21’

Adaptacja romantycznej ballady Adama Mickiewicza zrealizowana w warszawskim studiu Human-Ark. Film opowiada historię tajemniczego jeziora, na dnie którego leży zaklęte średniowieczne miasto. To apokaliptyczna opowieść o odwiecznej walce dobra ze złem. Na jej niepowtarzalną atmosferę składa się gra świateł i cieni oraz jednolita kolorystyka – większość scen rozgrywa się w ciepłym świetle pochodni lub zachodzącego słońca – a także ekspresyjna muzyka autorstwa Iriny Bogdanovich. Wszystkie postaci i elementy zostały powołane do życia przy pomocy specjalnej techniki, która wzbogaciła animację o wyjątkową fakturę malarską.

O reżyserze:

Kamil Polak (ur. 1980) – reżyser i scenarzysta. Studiował malarstwo w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz animację w Szkole Filmowej w Łodzi. Od 2003 roku współpracuje ze studiem filmowym Se-ma-For. Jest autorem etiudy „Narodziny narodu” oraz nagradzanej animacji „Świteź”, która miała premierę na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

 

Łaźnia


Informacje o filmie

Reżyseria: Tomek Ducki
Polska 2013
Czas trwania: 4’

Dwie wiekowe panie spotykają się w łaźni aby uczestniczyć we wspólnym rytuale pływania. Tym razem jednak zanurzają się głębiej niż zwykle i przypominają sobie swoją sportową rywalizację.

O reżyserze:

Tomek Ducki (ur. 1982) – ukończył reżyserię animacji na Moholy-Nagy University of Art and Design w Budapeszcie (MOME) i w National Film and Television School w Londynie. Realizuje teledyski, filmy krótkometrażowe, plakaty. Jego najbardziej znany film „Life Line” otrzymał kilkadziesiąt nagród na międzynarodowych festiwalach filmowych.